: نبود جنب و جوش و فعالیت کافی، مشکل کلی ایست که نسل الان سالمندان با اون مواجه ان. پیشنهاد می شه افراد در تموم سنین و مخصوصا افراد پیر، دست کم نیم ساعت در روز، پیاده روی کنن.در این مقاله از مجموعه مقالات ,فواید پیاده روی واسه سالمندان رو میگیم و در آخر اصول و قوانین اصلی پیاده روی رو به شما عزیزان و همراهان آموزش می دیم. در ادامه مطلب با ما همراه باشین.

 

 کنترل وزن:

ترکیبی از یه رژیم غذایی مناسب و فعالیتای ورزشی منظم رمز حفظ وزن در حد طبیعی و کنترل شده. کنترل وزن و حفظ اون در محدوده طبیعی احتمال دچار شدن به بیماریایی مثل دیابت نوع ۲، بیماریای قلبی، سکته مغزی و سرطان رو کم می کنه. 

 

کنترل فشار خون

انجام فعالیتای ورزشی باعث تقویت قلب شده و در نتیجه قلب می توند خون بیشتری رو با فشار کمتر پمپاژ کنه. 

کاهش احتمال حملات قلبی:

براساس مطالعه ای که روی ۷۲ هزار زن انجام شد مشخص شد که فعالیتای بدنی مانند پیاده روی تند به مدت ۳ ساعت در هفته یا فقط روزی نیم ساعت خطر بروز بیماریای قلبی در خانوما رو به اندازه ۳۰ تا ۴۰ درصد کم می کنه. 

کم شدن اندازه کلسترول مضر خون (LDL):

انجام فعالیتای فیزکی منظم و روزانه اندازه کلسترول مضر خون رو کم می کنه، LDL یکی از عوامل اصلی ایجاد بیماریا و حملات قلبیه. 

کاهش احتمال بروز سکته مغزی:

طبق مطالعه ای که در هاروارد روی ۱۱ هزار مرد انجام شد مشخص گردید که فعالیت و تمرینات بدنی منظم و متعادل مانند پیاده روی سریع به مدت روزی یه ساعت و ۵ روز در هفته می تونه احتمال بروز سکته مغزی رو کم کنه. 

کاهش احتمال دچار شدن به سرطان سینه و دیابت نوع ۲:

در مطالعه سلامت پرستاران، محققان دریافند که فعالیتای بدنی منظم احتمال دچار شدن به این دو مریضی رو هم کم می کنه. در مطالعه ای دیگه آدمایی که دارای خطر بالای دچار شدن به دیابت نوع ۲ بودن با انجام ورزشای منظم و دائمی مثل پیاده روی و کم شدن اندازه چربی مصرفی و ۵ تا ۷ درصد کاهش وزن، این احتمال دچار شدن رو به حدود نصف کم کردن. 

پیشگیری از جراحی سنگ کیسه صفرا:

در مطالعه انجام گرفته در هاروارد روی ۶۰ هزار زن در سنین بین ۴۰ تا ۶۵ سال، مشخص شد که پیاده روی منظم یا انجام بقیه فعالیتای فیزکی احتمال نیاز به جراحی سنگ صفرا رو ۲۰ تا ۳۱ درصد کم می کنه. 

پیاده روی موجب حفظ استقلال سن و سال دار می شه

جنب و جوش فیزیکی در روز به افراد در حفظ استقلال شأن کمک می کنه. این دست کم اندازه جنب و جوش جسمی می تونه مشوقی واسه افراد سن بالا بی جنب و جوش واسه شروع سبک زندگی پرتحرک باشه که فواید زیادی واسه سلامت شأن داره.

یافته های محققان نشون میده یه ساعت جنب و جوش فیزیکی متوسط تا شدید در هفته این امکان رو به افراد سن بالا میده که توانایی شأن در انجام مهارتای روزانه مثل لباس پوشیدن یا عبور از خیابون رو حفظ کنن. ورزش کاهش خطر ناتوانی حرکتی تا ۸۵ درصد و کاهش خطر ناتوانی در انجام فعالیتای روزانه تا حدود ۴۵ درصد می شه.

بالا بردن روحیه سن و سال دار 

افسردگی، خیلی از افراد میانسال رو آزار میده. وقتی که این افراد، بخشی از فعالیت و جنب و جوش خود رو از دست میدن، ممکنه دچار افسردگی شن. پیاده روی و اندازه شادی، رابطه مستقیمی باهم دارن.

ورزشایی مانند پیاده روی که واسه سیستم قلبی و عروقی به درد بخور هستن، به بدن کمک می کنن تا هورمون آندورفین (آندورفین، هورمونیه که باعث می شه شما خوشحال شید و ثبات ذهنی تون زیاد شه) رو ترشح کنه.

هم اینکه پیاده روی روزانه موجب تقویت هوشیاری سالمندان شده و اینجوری، عزت نفس و اعتماد بعه نفس اونا زیاد می شه.

بهتر شدن وضعیت خواب

پیاده روی با بهبود گردش خون و اثرات مثبت بر سلامت جسم و روح سن و سال دار باعث بهتر شدن خواب اون می شه. تحقیقات نشون دهنده اون هستش که مشکلات خواب در افراد بین ۵۰ تا ۷۳ سال که یه ساعت پیاده روی می کنن، به اندازه زیادی کم میشه.

 

افزایش تعادل جسمی:

لیز خوردن و زمین خوردگی، در میان افراد سالخورده شایعه. این بیشتر در نتیجه از دست دادن استواری استخون لگن و کاهش تعادل بدن، ایجاد می شه. پیاده روی، استخون لگن، شکم و خیلی از عضلات رو درگیر می کنه که با هم فعالیت کرده و به حفظ تعادل بدنی فرد کمک می کنن.

این فواید تنها نمونه ای از خیلی زیاد سود و فایده پیاده روش و در کنار همه این موارد جلوگیری از افسردگی، سرطان روده بزرگ، یبوست و پوکی استخون و هم اینکه کمک به افزایش طول عمر، کم شدن اندازه استرس، تقویت عضلات، استخوانا و مفاصل و کمک در بهبود خواب هم وجود دارن. اما دقت شه که پیاده روی اصول و قواعدی داره که در ادامه این مطلب از , دربارش صحبت می کنیم. با ما همراه باشین.

 

اصولی که سالمندان باید هنگام پیاده روی رعایت کنن

– تلاش کنین زمان خاصی از هر روز رو واسه پیاده روی در نظر بگیرین که خسته و یا گرسنه نباشین  و در صورت امکان با دوستانتون پیاده روی کنین.

– اگردر سربالایی یا سراشیبی قدم می زنید، بــدن رو به سمت جلــو مایل کنین و واسه حفظ تعادل ، قدمای کوتاه تری وردارین.  

– مدت زمان پیاده روی و مسافتی که طی کردین رو هر روز در تقویم خود یاد داشت کنین.  هفته ای یه بار مدت زمان پیاده روی رو زیاد کنین.

– در اواخر پیاده روی کم کم قدمای خود رو یواش تر کنین. می تونین حرکات انعطاف پذیری رو هم انجام بدین و با این کار کم کم بدن خود رو سرد کنین.

– اگه در بین پیاده روی دچار درد قفسه سینه، تنگی نفس و یا پا درد شدید فوراً استراحت کنین و با دکتر مشورت کنین.

– وقتی که خسته یا گرسنه اید ورزش نکنین.

– لباسای راحت، سبک و متناسب با دمای هوا بپوشید. در تابستون لباسای با رنگ روشن بپوشید. و در زمستون به جای یه لباس کلفت، چند لباس نازکتر بپوشیدتا بتونین کم کم با گرم شدن بدن در بین پیاده روی، لباسای خود رو کم کنین.

– پیاده روی رو با سرعت کم شروع کنین.

– دریک وضعیت متعادل و راحت راه برید. سر رو بالا نگهدارین، به جلو نگاه کنین نه به زمین. در هر قدم بازوها رو آزادانه در کنار بدن حرکت بدین. بدن رو کمی به جلو مایل کنین. کار کردن رو از مفصل ران و با قدم بلند انجام بدین. روی پاشنه فرود اومده و با یه حرکت نرم به جلو برید. از برداشتن گامای خیلی بلند دوری کنین.

– راه رفتن رو درصورت امکان بدون توقف انجام بدین. ایستادن تکراری و شروع دوباره پیاده روی مانــع اثرات  مثبت اون می شه.

– در بین راه رفتن نفسای عمیق بکشین. با یه نفس عمیق از راه بینی و با دهن بسته ریه ها رو از هوا پرکنید و بعد هوا رو از دهن خارج کنین.