اصول پیشگیری ازابتلا به فراموشی : کاهش استرس و داشتن زندگی آروم ، فعالیتای بدنی و ذهنی همراه با تغذیه سالم

رییس مرکز تحقیقات سلولی و مولکولی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت استرس در کنار روشای زندگی جدید از جمله عوامل محیطی مهمیه که احتمال دچار شدن به فراموشی رو زیاد می کنه.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ،  دکتر “محمدتقی جغتایی” در آستانه برگزاری همایش زیستی فراموشی در گفت وگو با خبرنگاران گفت کم تحرکی و تغذیه ناجور یکی دیگه از ویژگیای روشای زندگی امروزیه که جزو عوامل محیطی ایجاد کننده فراموشی به هستن.

ایشون با بیان اینکه الان درمان قطعی فراموشی عملی نیس و پیشگیری در اون خیلی با اهمیته اضافه کرد کاهش استرس و تلاش واسه داشتن یه زندگی آروم، فعالیتای بدنی و ذهنی همراه با تغذیه سالم اصول مهم پیشگیری از دچار شدن به آلزایمره.

رئیس همایش مبانی زیستی فراموشی گفت زمینه ژنتیکی هم در دچار شدن به فراموشی موثره ولی با اصلاح سبک زندگی و نوع تغذیه میشه مانع از بروز این مریضی شد.

این متخصص علوم اعصاب با بیان اینکه ورزش فاکتورهای رشد مغز رو زیاد می کنه گفت ورزش منتهی به کاهش استرس و افزایش سرحالی فرد می شه که این عوامل در آخر با تقویت سلولای مغز در کاهش دچار شدن به فراموشی تاثیردارن.

دکتر جغتایی با اشاره به اینکه فراموشی بیماریه که با سن ربط داره گفت با افزایش جمعیت و افزایش تعداد سالمندان بر اندازه مبتلایان به فراموشی هم اضافه می شه.

دکتر “هما رسولی” دبیر علمی همایش زیستی فراموشی هم در مورد عوامل خطرزا و عوامل مستعدکننده دچار شدن به فراموشی گفت سابقه وارد اومدن ضربه به سر، دیابت، کم کاری تیرویید، فشار خون و کلسترول بالا و در برابر قرار گرفتن فلزاتی مثل آلومینیوم و روی از عواملی هستن که احتمال دچار شدن به فراموشی رو زیاد می کنن.

ایشون گفت کلا ‪ ۱۵‬درصد افراد بالای ‪ ۶۵‬سال و نصف جمعیت بالای ‪۸۵‬ سال گرفتار به فراموشی می شن.

این متخصص بیماریای پیشرونده مغزی گفت یکی دیگه از عوامل موثر در دچار شدن به فراموشی آلودگیای محیطی و از جمله آلودگی هوا و هم اینکه آلودگی آب است.

دکتر رسولی اضافه کرد سلولای مغزی نسبت به کمبود اکسیژن بسیار حساس هستن و آلودگی هوا باعث می شه اکسیژن کمتری به مغز برسه و در نتیجه این کمبود اکسیژن سلولای مغزی تخریب می شن.

ایشون در مورد برگزاری همایش فراموشی گفت این همایش با تاکید بر مبانی زیستی فراموشی به وسیله مرکز تحقیقات سلولی و مولکولی دانشگاه علوم پزشکی ایران دوم اسفند ماه امسال برگزار می شه.

این همایش با همکاری انجمن فراموشی ایران و گروه نورولوژی بیمارستان رسول اکرم به صورت یه روزه برگزار می شه.

دکتر رسولی هدف از برگزاری این همایش رو ارتقای سطح علمی و آشنایی محققان، پزشکان و دانشجویان با آخرین اطلاعات پایه ای و رد و بدل کردن نظر دور و بر دیدگاه های تحقیقی در مورد فراموشی گفت.

ایشون در مورد محورهای مورد بررسی در این همایش گفت، مبانی سلولی و مولکولی، راه های عصبی درگیر، فیزیوپاتولوژی و معیارهای تشخیصی و تشخیص افتراقی از جمله موضوهات مهم مورد بررسی در این همایشه.

علاقه مندان تا بیستم بهمن ماه می تونن واسه شرکت در این همایش ثبت نام کنن.

دکتر رسولی با بیان اینکه شرکت در این همایش از چهار امتیاز بازآموزی برخورداره اضافه کرد به کارشناسان داخلی، پاتولوژیستا، داخلی مغز و اعصاب، روانپزشکان، بیهوشی، رادیولوژیستا، پزشکان عمومی و پرستاران گواهی شرکت و امتیاز بازآموزی اعطاء می شه.

.

منبع :